Articles

The art of misdirection | Apollo Robbins

May 8, 2019Translator: Alisa Xholi
Reviewer: Helena Bedalli Mendoni se eshte e mundshme te kontrolloni vemendjen e dikujt? Edhe me shume, po sikur te parashikoni sjelljen njerezore? Mendoj se keto jane ide interesante, apo jo? E kam fjalen se per mua kjo do ishte nje superfuqi perfekte, ne fakt do ishte nje menyre keqdashese. Por per veten time, ne te kaluaren, kam shpenzuar 20 vitet fundit duke studiuar sjelljen njerezore ne nje menyre jo ortodokse: si hajdut xhepash. Kur mendojme per gabimin, na vjen ne mendje dicka qe shohim rrotull, nderkohe qe shpesh gjerat qe jane perpara nesh jane me te veshtirat per te pare, gjerat qe shikoni perdite por jeni i verber ndaj tyre. Per shembull, sa prej jush i keni celularet me vete tani? Shume mire. Kontrolloni. Sigurohuni qe i keni akoma me vete. Po vija rrotull pak me pare. Mund ti keni pare disa here sot, por do t'ju bej nje pyetje per ato. Pa kontrolluar telefonin tuaj direkt, mund te kujtoni ikonen ne fund te cepit te djathte? Nxirrini ato, kontrollojini, dhe shikoni se sa te kujdesshem keni qene. Si dolet? Tregoni duart? E kuptuam? Tani qe mbaruat duke i pare ato, ulini, sepse cdo telefon ka dicka te zakonshme. Nuk ka rendesi se si i sistemon ikonat, ti sido qe te jete e ke nje ore perpara. Pra, pa i kontrolluar telefonat, sa ishte ora? Sapo kontrolluat oren tuaj, sakte? Eshte nje ide interesante. Tani do ju kerkoj te shkojme pak me para me nje loje besimi. Mbyllini syte. E kuptoj qe po ja u kerkoj kete edhe pse sapo degjuat qe ka nje xhepist ne salle, por mbyllini syte. Ju me keni pare per rreth 30 sekonda. Me syte mbyllur, cfare kam veshur? Beni hamendesimin tuaj me te mire. Cfare ngjyre ka kemisha ime? Cfare ngjyre eshte kollarja ime? Tani hapini syte. Ngrini duart kush kishte te drejte? Eshte interesante apo jo? Disa nga ne jane pak me te mprehte se te tjeret. Keshtu duket. Por une kam nje teori tjeter per kete, per modelin e vemendjes. Ka disa modele vemendjeje, modeli i vemendjes, triniteti i Posner. Per mua, me pelqen ta mendoj me thjesht, pak a shume si nje sistem mbikqyrjeje. Eshte pak a shume sikur te kesh gjithe keto sensoret e bukur, dhe brenda mendjes tende ndodhet nje roje sigurie. Mua me pelqen ta quaj Frank. Pra Frank eshte ulur ne nje tavoline. Ka shume informacione te kendshme para tij, aparatura te teknologjise se larte, ka kamera, ka nje telefon te vogel qe mund te degjoje gjithe keto sensor, gjithe keto perceptime. Por vemendja eshte ajo qe orienton perceptimet e tua, eshte ajo qe kontrollon realitetin. Eshte rruga per ne mendje. Nese nuk i jep vemendje dickaje, nuk mund te jesh ne dijeni per te. Por ironikisht, mund ti japesh vemendje dickaje pa qene ne dijeni per te. Prandaj ekzsiton efekti i koktejlit: Kur je ne nje feste, je duke biseduar me dike, dhe perseri ti e njeh emrin tend dhe nuk e kupton se si je duke e degjuar ate. Une, per shak te punes, duhet te loz me teknika per ta shfrytezuar ate, te luaj me vemendjen tuaj si nje burim i limituar. Pra nese do mundesha te kontrolloja se si e shpenzoni vemendjen tuaj Nese do mund te vidhja vemendjen tuaj permes nje hutimi. Tani, ne vend qe ta bej si nje orientim te gabuar dhe duke e hedhur ate jashte ane, ne vend te kesaj, ajo cka zgjedh per perqendrim eshte Frank, per te patur mundesi te luani me Frankun brenda mendjes tuaj, me rojen e sigurise tuaj, dhe tju bej, ne vend qe te fokusoheni ne shqisat e jashtme, thjesht te beheni te brendshem per nje sekond. Pra nese ju kerkoj te hyni ne nje memorie, si, cfare eshte kjo? Cfare ndodhi? Ju ndodhet nje portofol? Ju ndodhet nje karte krediti ne portofolin tuaj? Dhe kur e bej kete, Franku i juaj kthehet pas. Ai hyn ne dosje. I duhet ta riktheje kaseten. Dhe ajo cka eshte interesante eshte se ai nuk mund ta rikthej kaseten ne te njejten kohe qe po perpiqet te perpunoje te dhena te reja. Dua te them qe kjo duket si nje teori e mire, por mund t'ju flisja per nje kohe te gjate e t'ju thoja shume gjera, dhe ato mund te jene te verteta, nje pjese e tyre, por do ishte me mire t'ju tregoja juve ketu drejt per se drejti. Pra nese zbres poshte, do bej pak pazar. Qendroni ne vend aty ku jeni. Pershendetje, si jeni? Eshte kenaqesi qe ju shoh. Kryet nje pune te mire ne skene. Keni nje ore te bukur e cila nuk hiqet lehte. E keni dhe unazen tuaj gjithashtu? Mire. Thjesht po kryej nje inventar. ju jeni si nje bufe. Eshte e veshtire t'ja nisesh, ka kaq gjera te bukura. Pershendetje, si jeni? Kenaqesi qe ju shoh. Si jeni zoteri, a mund te ngriheni per mua ju lutem? Aty ku jeni. Oh, jeni i martuar. Ju i ndiqni udhezimet mire. Eshte kenaqesi t'ju takosh, zoteri. Nuk keni shume gjera neper xhepa.
Dicka ketu ne kete xhep? Fatmiresisht po. Mund te uleni. Po ja dilni mire. Pershendetje zoteri, si jeni? Kenaqesi qe ju shoh. Ju keni nje unaze, nje ore. A keni nje portofol me vete?
Joe: Jo nuk kam. Apollo Robbins: Mire, do e gjejme nje per ju. Mund te vini ketej, Joe. Jepini Joes nje duartrokitje. Eja lart Joe. Le te luajme nje loje. (Duartrokitje) Me falni. Nuk me duhet kjo telekomande me. Mund ta merni. Faleminderit shume. E vleresoj. Eja ne skene Joe. Te nisim nje loje te vogel tani. Ke dicka ne xhepat perpara?
Joe: Para. AR: Para. Ne rregull, le ta provojme ate. A mund te qendrosh ne kete menyre per mua? Kthehu para, le te shohim, nese te jap dicka qe me perket, kjo eshte dicka qe kam, nje monedhe pokeri. Zgjate doren per mua. Shikoje pak me kujdes. Tani kjo eshte nje detyre per ju qe te perqendroheni. I ke parate ne kete xhepin perpara?
Joe: Po. AR: Mire. Realisht nuk do e fus doren time ne xhepin tend. Nuk jam i gatshem per ate lloj angazhimi. Nje here nje djale kishte nje vrime ne xhepin e tij, dhe ajo ishte pak tramatizuese per mua. Une po kerkoja per portofolin e tij dhe ai me dha numrin e telefonit. Ishte nje komunikim i gabuar. Pra le ta bejme kete thjesht. Shtrengoji duart. Shtrengoji fort. E ndjen monedhen e pokerit ne doren tende?
Joe: Po. AR: Do ishe i suprizuar nese do ta largoja nga dora jote? Thuaj po. Joe: Shume.
AR: Mire. Hape doren. Faleminderit shume. Do bej hile nese ti me jep nje mundesi. Ma bej me te veshtire. Thjesht perdor doren tende. Me kap kycin, por shtrengoje fort. E pe tek tu largua? Joe: Jo.
AR: Jo nuk eshte ketu. Hape doren. E shikon, teksa jemi te fokusuar tek dora, eshte duke qendruar ne supin tend ketu. Jepi, mund ta marresh. Tani, ta provojme perseri. Mbaje doren te hapur. Hape komplet. Ngrije pak doren me lart, por shikoje me kujdes Joe. Shikon po ta bej pak me ngadale, do ishte perseri ne supin tend. (Te qeshura) Joe, do ta bejme kete derisa ti ta kapesh ate. Do ta kuptosh perfundimisht. Kam besim tek ty. Shtrengoje fort. Ti je njeri, nuk je i avashte. Eshte perseri ne supin tend. Ishe i perqendruar ne doren tende. Prandaj ishe i hutuar. Ndersa ti po e shikoje kete, nuk mund ta hiqja lehte oren tende. Ishte e veshtire. Sidoqofte kishe dicka brenda xhepin tend te pare. E mban mend cfare ishte? Joe: Para. AR: Kontrollo xhepin tend. Shiko nese i ke ende aty. Jane aty? (Te qeshura) Oh, aty ishin. Vazhdo nxirri. Ne thjesht po bejme pazar. Kjo loje eshte me shume per kohen. E vertet. Do perpiqem ti shty brenda dores tende. Vere doren tjeter perpara, te lutem? Eshte mrekullueshem qarte tashme, apo jo? Ngjason pak me oren qe kisha vene, apo jo? (Te qeshura) (Duartrokitje) Joe: Kjo eshte shume e bukur. Shume e bukur.
AR: Oh, faleminderit. Por eshte thjesht nje fillim. Le te perpiqemi ta ribejme, pak me ndryshe. Mbaji duart bashke. Ngrije doren tjeter lart. Nese e shikon kete fishen e vogel, kjo qartesisht eshte kthyer ne nje objektiv te vogel. Eshte si nje harenge e kuqe. Nese do e shohim me nga afer, duket sikur eshte duke u larguar. Nuk eshte me ne supin tend. Bie dhe ulet perseri ne dore. E pe te zhdukej? Po, eshte e kendshme. Kemi nje djale te vogel. Ai eshte nje sindikate. Punon gjithe diten aty. Nese do e beja me ngadale, nese do ikte drejtperdrejt, ulet ne xhepin tend. Besoj se ndodhet ne kete xhep, zoteri? Jo, mos u drejto ne xhepin tend. Kjo eshte nje tjeter shfaqje. Pra –(duke shfryre) — kjo eshte disi e cuditshme. Kane te shtena per ate. A mund t'ja u tregoj atyre cfare eshte? Eshte pak e cuditshme. Eshte e juaja kjo zoteri? Nuk e kam idene si funksionon kjo. Thjesht do ta veme kete aty. Mrekulli. Me duhet ndihme me kete. Qendro ketu per mua. Tani, mos u largo. Kishe dicka ne xhepin e pantallonave. Po kontrolloja timin. Nuk mund te gjeja gjithcka, por vura re qe ti kishe dicka aty. A mund ta prek per nje moment xhepin nga jashte? Ketu poshte vura re kete. Eshte kjo e juaja, zoteri? Eshte? Nuk e kam idene. Eshte nje karkalec. Joe: Po. Po e ruaj ate per me vone. AR: I ke zbavitur gjithe keta njerez ne nje dite te bukur, me shume sec ti mund te dish. Pra do na pelqente te te dhuronim kete oren e bukur. (Te qeshura) Fatmiresisht shkon me shijet e tij. Por gjithashtu, kemi dhe disa gjera te tjera, disa para, dhe disa te tjera. Keto ju perkasin juve, bashke me nje duartrokitje te madhe nga te gjithe ju miq. (Duartrokitje) Joe, te falenderoj shume. (Duartrokitje) Pra, e njejta pyetje qe ju bera me pare, por kete here nuk duhet te mbyllni syte. Cfare kam veshur? (Te qeshura) (Duartrokitje) Vemendja eshte dicka e fuqishme. Sic ju thashe, i jep forme realitetit tuaj. Pra, ma merr mendja me duhet t'ju parashtroj ate pyetjen juve. Nese do kishit mundesi te kontrollonit vemendjen e dikujt, cfare do benit me te? Falemnderit. (Duartrokitje)

You Might Also Like

50 Comments

 • Reply YamiPoyo May 8, 2019 at 2:06 pm

  He had to have quick changed the shirt at the point he gave the clicker back.

 • Reply Adas _ May 8, 2019 at 2:06 pm

  Très intéressant ! Merci Amixem.

 • Reply Ana May 8, 2019 at 2:06 pm

  Set the playback speed to 0.25 and you'll see it all.

 • Reply Michael Afton May 8, 2019 at 2:06 pm

  4:33 – 4:47 is the switch…. impressive

 • Reply Joshua Bailey May 8, 2019 at 2:06 pm

  That's fucking amazing

 • Reply Jonathan M May 8, 2019 at 2:06 pm

  This guy would leave you naked with just your hopes in one hand, your dreams in the other, next to a broken box of empty promises on a street called no where

 • Reply Kitam P.O.R May 8, 2019 at 2:06 pm

  Le changement de sapes, j'ai rien vu. En vrai le reste non plus. Brainfucked. Il est trop fort.

 • Reply Sean Waterman May 8, 2019 at 2:06 pm

  Is there wet paper towels in his mouth?

 • Reply SAGAR VATS May 8, 2019 at 2:06 pm

  which icon is in there in left bottom of your smartphone ?

 • Reply toffolotty May 8, 2019 at 2:06 pm

  Close your eyes. What am I wearing?
  A pretty good suit. Horribly matched pants and shoes, though.

 • Reply Sridhar Poguluru May 8, 2019 at 2:06 pm

  My head hearts

 • Reply Jeppe Christensen May 8, 2019 at 2:06 pm

  But did you see the gorilla?!! Huh!! DID YOU SEE IT?!!!

 • Reply Jordan Pudsy Green May 8, 2019 at 2:06 pm

  His confidence on stage is incredible

 • Reply Just Some Weirdo May 8, 2019 at 2:06 pm

  BRAIN GAMES SEASON 2 DUDE HAS A TED TALK AAAAAHA

 • Reply Megan026825 May 8, 2019 at 2:06 pm

  When you read the comments while watching and read a comment saying what they saw then you can’t stop looking for that…

 • Reply Peter Thatiah May 8, 2019 at 2:06 pm

  The last four letters of this URL are even more magical…. good grief!

 • Reply Dolan ren May 8, 2019 at 2:06 pm

  Misdirection: that’s how I got my wife pregnant 😂

 • Reply Idkkkkkkkkkize May 8, 2019 at 2:06 pm

  So this video is a tutorial on how to pickpocket and do magic at the same time! Nice.

 • Reply Jamhur AN May 8, 2019 at 2:06 pm

  A shrimp?
  Yeah. Saving it for later. Xd

 • Reply Casey Lovett May 8, 2019 at 2:06 pm

  I noticed that his shirt had changed but didn’t see when he changed it, yes I watched again to see when and clocked when he changed 🙄 I’ve always wanted to learn slight of hand 👌🏻

 • Reply zehao peng May 8, 2019 at 2:06 pm

  Oh this guy had actually appeared on the Brain Games show before

 • Reply Ryan H May 8, 2019 at 2:06 pm

  He was using different coins tho. Its not the same one.

 • Reply shawn burnham May 8, 2019 at 2:06 pm

  3

 • Reply YUVRAJ SINGH May 8, 2019 at 2:06 pm

  He had two chips all the time see on 5:54

 • Reply Daniel Ritchie May 8, 2019 at 2:06 pm

  Bruce Willis in face and voice

 • Reply david wigley May 8, 2019 at 2:06 pm

  He pulled a second poker chip out of his pocket for the second try

 • Reply Yuu Otosaka May 8, 2019 at 2:06 pm

  Kuroko Tetsuya entered the chat

 • Reply Elizabeth Lang May 8, 2019 at 2:06 pm

  How many people searched "Apollo Robbins" after this? … thats what I want to know. Amazing!👏🏼

 • Reply Tom Riddle777 May 8, 2019 at 2:06 pm

  He removed his tie when he was giving away the “clicker”

 • Reply Tom Riddle777 May 8, 2019 at 2:06 pm

  He removed a duplicate chip from his pocket at 5:46 and kept it on the man’s shoulder at 5:54, and made the original chip disappear with MAGIC (not exactly though)

 • Reply Keej May 8, 2019 at 2:06 pm

  Anyone here discovered a new word by watching Kuroko's Basketball? That's why I'm here lmao.

 • Reply Thomas Roughan May 8, 2019 at 2:06 pm

  All my senses were picking up on was his dry mouth

 • Reply Toby Clarke May 8, 2019 at 2:06 pm

  I feel like if I were to speak to him he will steal the clothes of my body leaving me naked

 • Reply Chella Llames May 8, 2019 at 2:06 pm

  That guy has two tokens.

 • Reply Justine Cedrick Bravo May 8, 2019 at 2:06 pm

  4:38 on his way down his changing shirt

 • Reply x Lionzzz May 8, 2019 at 2:06 pm

  Pick Pocket 100

 • Reply z9944x - May 8, 2019 at 2:06 pm

  Bravo ! Superbe présentation !

 • Reply Jan-Wesley Hortillas May 8, 2019 at 2:06 pm

  give this guy a glass of water. i feel like i hear his tongue smacking on the roof of his mouth the entire time

 • Reply Tzuriel Sapir May 8, 2019 at 2:06 pm

  This was staged!! The volunteer never introduced himself as “Joe”

 • Reply Agustin Cortes May 8, 2019 at 2:06 pm

  I had to look for my brain after watching this

 • Reply insearchofbw May 8, 2019 at 2:06 pm

  This guy is really good! I was watching the video and now my watch is missing!

 • Reply Rodney Tholanah May 8, 2019 at 2:06 pm

  wow

 • Reply Anas Azzaoui May 8, 2019 at 2:06 pm

  Ho remembers this guy from nat geo

 • Reply Killer-Bee May 8, 2019 at 2:06 pm

  he can rob my house just by talking to me, I won't know that unless he tells me that.

 • Reply Liam Boswell May 8, 2019 at 2:06 pm

  Try focus on all the squelching he makes with his mouth
  lol

 • Reply Jesus Christ May 8, 2019 at 2:06 pm

  this guy talked to me once. I lost the holes on my palms. I don't know if I should be mad

 • Reply Jasper Kaye-Hicks May 8, 2019 at 2:06 pm

  He kinda cheated with his whole right in front of you thing by changing his clothes while not facing the audience or camera, still, super impressive though.

 • Reply CheesyPizzaJokes May 8, 2019 at 2:06 pm

  he had 2 chips?

 • Reply Samuel May 8, 2019 at 2:06 pm

  Fucking democrats.

 • Reply WhosWood dz May 8, 2019 at 2:06 pm

  That is real life Kuroko ma guys.

 • Leave a Reply